test

🏀RECAP🏀 – A1 – ROUND 16 : Γ.Α.Σ.Τ. – LA HIPSTERS

Με 2-0 πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Α1 οι LA Hipsters, επικρατώντας του Γ.Α.Σ.Τ., με τον Γιατρα να κάνει απίστευτα πράγματα στη σειρά, πράγματα… που δεν γίνονται.

Πλουραλισμός: Στον πρώτο αγώνα οι LA Hipsters πήραν το ροζ φύλλο με 71-63, έχοντας διαφορά 25 πόντων στο ημίχρονο, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να μειώνει στο 4ο δεκάλεπτο. Οι LA Hipsters  πήραν διψήφιο αριθμό πόντων από 4 παίκτες τους, με τον Πρωτόπαπα, τον Γιατρα, τον Ηλία και τον Μιτκακη να έχουν και τους 71 πόντους της ομάδας τους, αφού παρατάχθηκαν με ρόστερ 5 παικτών. Και οι 4 είχαν πάνω από 5 ριμπάουντ, ενώ έδωσαν 15 ασίστ συνολικά.

Τυπογραφικό λάθος; Στο 2ο παιχνίδι της σειράς γίναμε μάρτυρες της μεγαλύτερης ως τώρα παράστασης από έναν παίκτη στη φετινή σεζόν. Ο Γιατρας είχε 49 πόντους, 23 ριμπάουντ, 3 ασίστ, με 12/15 δίποντα και 5/10 τρίποντα, δηλαδή με 75% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα, για να κλείσει το ματς με 63 στο efficiency rating, σε μια εξωγήινη απόδοση, που πραγματικά… δεν γίνεται. Ο Γιατρας είχε 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του 2ου αγώνα, ως το +17 με το οποίο πήγε η ομάδα του στα αποδυτήρια, ενώ όταν στο τέλος ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε στους 7 πόντους, έβαλε άλλους 5 για το +12. Μυθικός!

Προδόθηκε απ’ το δίποντο: Ο Γ.Α.Σ.Τ. μπήκε στη σειρά με το παιχνίδι από κοντά να είναι το δυνατό του σημείο, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στα επίπεδα που έφτανε μέσα στη σεζόν, παρασυρόμενος από το ρυθμό των LA Hipsters. Στο πρώτο ματς σούταρε με 36% στα δίποντα και στο δεύτερο με μόλις 30%, νούμερα καταδικαστικά για σειρά πλέι οφς κόντρα σε μια τόσο καλή επιθετικά ομάδα.

Πάλεψε: Ο Καμαριωτάκης είχε 25 πόντους και 11 ριμπάουντ με 9/20 εντός παιδιάς στο 2ο παιχνίδι, αλλά η ομάδα του δέχτηκε 35 πόντους στο 2οδεκάλεπτο και δεν μπόρεσε να αντέξει στον φρενήρη ρυθμό των LA Hipsters.

Από νωρίς: Από νωρίς έθεσαν τον τόνο οι LA Hipsters στα δύο ματς, καθώς πέτυχαν 47 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου αγώνα και 48 στο αντίστοιχο του δεύτερου ματς. Παράλληλα, στα πρώτα ημίχρονα είχαν 25 και 17 πόντους προβάδισμα αντίστοιχα.

Ριμπάουντ με αίτηση: Κι ενώ στο πρώτο ματς αν κάποιος έψαχνε ένα αδύναμο σημείο για τους νικητές, αυτό θα ήταν το αμυντικό ριμπάουντ, καθότι ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε πάρει 12 από τα 39 ριμπάουντ στη ρακέτα των LA Hipsters, δηλαδή το 31% των ριμπάουντ στην επίθεσή του (ενώ παράλληλα είχε επιτρέψει μόλις 5 στα 37, δηλαδή το 14%), στο 2ο αγώνα οι LA Hipsters έκαναν τη ρακέτα τους φρούριο. Στη δική τους επίθεση παρέμειναν σταθεροί, 6 από τα 38, δηλαδή το 16% εκεί, αλλά στην άμυνα επέτρεψαν μόλις 6 στα 64 ριμπάουντ στη ρακέτα τους, το 9% δηλαδή!